Akademia Przedszkolaka - KS SKRA CZĘSTOCHOWA - strona nieoficjalna

pon.

O Klubie KS SKRA CZĘSTOCHOWA

Klub Sportowy SKRA został założony w roku 1926 r. jako Robotniczy Klub Sportowy.

Od początku Klub utrzymywał się z dobrowolnych składek,  pierwsze stroje zostały uszyte z woreczków po mące. Od początku założenia klub borykał się z różnorodnymi problemami, w szczególności z oporem ze strony władz, które nieprzychylnie odnosiły się do wszelkich przejawów integracji środowiska robotniczego. Mimo przeszkód, Klub nie  uległ rozpadowi, jego członkowie wywodzący się głównie z kręgów lewicowych, przy każdej okazji manifestowali swoje przekonania i przywiązanie do czerwono- czarnych barw, które były pierwszymi barwami częstochowskiej SKRY.

SKRA przez lata, nieprzerwalnie  kojarzona była z obiektem i stadionem sąsiadującym z parkiem podjasnogórskim. Budowali go przed II wojną światową sami mieszkańcy Częstochowy, nie szczędząc na ten cel własnych datków.

Na początku lat 90-tych XX w. na mocy decyzji ówczesnego wojewody częstochowskiego SKRA jako  jeden z najbardziej zasłużonych klubóww mieście stracił wszystko czym dysponował. Teren na którym znajdował się stadion został uwłaszczony i przekazany w ręce likwidatora. Mimo kolejnych przeciwności SKRAwstała z kolan i przy pomocy lokalnych Przedsiębiorców i środków z Unii Europejskiej w roku 2011 wybudowała nowy obiekt.

W swojej historii SKRA reprezentowała region Śląski na szczeblu centralnym w rozgrywkach o mistrzostwo II ligi (lata 1954/1956), oraz rozgrywkach III i IV ligi (do roku 1994). Na skutek przemian gospodarczych i lokalnych perturbacji w latach dziewięćdziesiątych SKRA spadła do niższych klas rozgrywkowych. Po latach „banicji” w „ogonach” rozgrywkowych Klub od 2005 roku pnie się w górę w kategoriach działalności organizacyjnej i sportowej.

Obecnie KS SKRA uplasowała się w III Lidze grupy  opolsko-śląskiej.

Ideą KS SKRA  jest szkolenie dzieci i młodzieży zachowując indywidualne podejście do każdego młodego piłkarza. Klub na obecną chwilę prowadzi szkolenie w kilkunastu  grupach wiekowych,  gromadząc w swoich szeregach ponad 200  zawodników.